KSIĄŻKI – nie tylko o Reiki

Przez Maciek Kwaśniewski

Ponieważ na kursach czy warsztatach często pada pytanie o polecane książki, dla tego postanowiłem podzielić się z Wami swoimi odczuciami na temat książek tworząc mały cykl omówień.

Książki prezentuję narastająco, tak aby wszystkie były w jednym wątku. W zawiązku z tym trzy najważniejsze, które opisałem na początku znajdziesz na końcu wpisu, a jak już ten wpis czytałeś i widzisz, że znowu się pojawił to znaczy, że na wierzchu lezy coś nowego 🙂

Jan Peterko, „Uzdrawiająca energia Reiki:”

Wpadł mi do biblioteczki biały kruk, mianowicie książka wielkiej polskiej sławy Reiki Jana Peterko pt. Uzdrawiająca energia Reiki. Książka dziwna, być może dla tego, że wydana w 1992 roku, czyli w czasach, gdy nie było wzorców dla reikowych książek. W międzyczasie pojawiło się wiele pozycji nadających pewien kanon co do zawartości i sposobu pisania o Reiki. Dość ciekawa jest przy tym konstatacja autora wyrażona w ciekawym w formie wpisie na karcie tytułowej– Reiki jest przekazem ustnym, jak tu pisać.

Ta książka właśnie taka jest, w niektórych fragmentach miałem wrażenie, że jest pisana tak, by jak najmniej napisać. Oczywiście treść jakaś jest, ale… duża jej część (aż 40 stron!) to reklama Reiki Alliance i adresy mistrzów tego nurtu. Oczywiście autor wywodzi się Reiki Alliance, więc jego publikacja ma tez wszystkie tego konsekwencje. Otrzymujemy na początku, nie mającą poparcia w historii, opowieść o pracy Mikao Usuiego na chrześcijańskim uniwersytecie (sic!). Mamy też interpretację autora (lub całego Reiki Alliance) odnośnie pięciu reguł Reiki, a także jego interpretacje kanji Reiki.

Ciekawe są opisy robienia zabiegów, pełnego i skróconego, a w szczególności fragmenty gdzie autor odnosi się do czucia przepływu. Podawane wskazówki techniczne są bardzo osobiste, czuje się, że są opisem jego własnej praktyki. Bardzo ciekawymi fragmentami są wplecione w tekst rozważania filozoficzne, widzenie świata poparte cytatami i historycznymi przypowieściami. Jest to bardzo żywe i dobrze się czyta.

Po rozdziałach dotyczących Reiki jako takiej autor przechodzi do opisu poszczególnych czakr, a potem do obszerniejszych opisów procesów życiowych dających o sobie znać dysfunkcjami w poszczególnych organach, czyli to czym dzisiaj zajmuje się totalna biologia. No i na koniec 40 stron listy adresowej – no ale, to w końcu publikacja sprzed ery internetu.

Jan Peterko, „Uzdrawiająca energia Reiki:”, Wyd. Centrum Usługowo- Szkoleniowe Reiki, 1992r.

Walter Lübeck, Frank Arjava Peter – REIKI kompletny kurs uzdrawiania
oraz
Reiki – techniki, których potrzebujesz

Książka obecnie dostępna – REIKI kompletny kurs uzdrawiania – jest rozwinięciem pierwszej, wydanej w 2003 roku, pozycji. Przy czym jej tytuł jest mocno mylący: książka ta nie jest kompletnym kursem uzdrawiania, na pewno nie zastąpi kursu. Jest raczej uzupełnieniem oraz prezentacją dorobku dwóch znakomitych praktyków Reiki.

W książkach pojawia się nazwa Rainbow Reiki / Tęczowe Reiki – jest to rodzaj rozwinięcia praktyk Reiki wytworzonego przez autorów, a wynikającego z ich praktyki. Znajdziemy tu takie dodatki jak praca z dotykiem, komunikację z roślinami, pracę z wewnętrznym dzieckiem, pracę z kamieniami/kryształami itp.

Książka jest zbiorem praktycznych porad, pomysłów i metod wypracowanych przez dwóch znamienitych Reikowców.

Polecam, szczególnie tym, którzy szukają w swojej pracy inspiracji i pomysłów na poszerzenie praktyki.

REIKI kompletny kurs uzdrawiania. Trzy stopnie wtajemniczenia, Studio Astropsychologii, Białystok 2020

Reiki – techniki, których potrzebujesz. Niezwykłe sposoby uzdrawiania za pomocą reiki I, II i III stopnia, Ravi, Łódź, 2003

Markus Schirner – Świat wahadełek

Książka z licznymi diagramami pomagającymi w pracy z wahadełkiem.

Dodatkowo krótkie opisy jak zacząć dogadywać się z tym narzędziem. Wystarczy wybrać lub zrobić sobie wahadełko i można zacząć pracę. Książka idealna na początek.

Wydawnictwo Kos, 95 stron

Elizabeth Fulton, Kathleen Prasad – Reiki dla zwierząt

Bardzo dobra książka dla wszystkich osób pragnących przekazywać Reiki zwierzakom. Zarówno dla tych, którzy chcą otoczyć opiekom swojego pupila, jak i dla tych co chcą pracować szerzej, na przykład w schroniskach czy klinikach weterynaryjnych.

Autorki dzielą się swoim bardzo bogatym doświadczeniem w przekazywaniu Reiki rożnym gatunkom zwierząt.

Książka przesycona jest przykładami, anegdotami i opowieściami z ich praktyki, a jest ona bardzo bogata i nie ogranicza się tylko do zwierząt domowych. Mamy przykłady jak pracować z końmi, ptakami czy zwierzętami leśnymi. Na uwagę zasługuje również rozdział o opiece nad zwierzętami starszymi i wymagającymi specjalnej troski. Jest też część dotycząca towarzyszenia zwierzętom w odchodzeniu.

Adam Kowalski – Jasnowidzenie człowieka współczesnego

Książka tym razem nie o Reiki, tylko o widzeniu energii.

Autor zaczyna mottem: Jesteś tym co widzisz, potem dodaje: Skuteczność jest miarą prawdy.

Książka jest, jak pisze sam autor, zbiorem eksperymentów, teorii sprawdzonych eksperymentalnie i prac duchowych grupy ludzi, których celem jest wolny rozwój i ekspresja świadomości.

Autor opisuje przeżycia związane z doświadczaniem zmysłami przestrzeni energetycznej. Na podstawie doświadczenia przedstawia różne typy ludzkie i ich energetyczne emanacje. Opisuje jasnowidzenie przestrzeni i podaje sposoby na to by głębiej wejść w praktykę jasnowidzenia.

Książka wydana z dbałością – piękny kredowy papier i pastelowe rysunki przedstawiające sposób widzenia energii przez autora i mu podobnych.

Jak stać się dobrym w jasnowidzeniu? To tytuł jednego z rozdziałów. Chcesz się dowiedzieć to sięgnij po tę książkę.

Warszawa 2014, 280 stron

Elena Rusakowa „Reiki i Ja”

Tytuł jest bardzo właściwy. Książka opisuje relacje autorki z Reiki, jej drogę rozwoju, pełna jest anegdot i opowieści o jej podejściu do Reiki. Więc ktoś kto szuka osobistych przeżyć osoby pracującej z Reiki znajdzie wiele dla siebie, a kto szuka podręcznika będzie zawiedziony. Autorka zresztą w pierwszym zdaniu zastrzega: “książka nie zastępuje seminarium”… i jest to prawda tak samo odnośnie tej książki, jak i każdej innej.

W odbiorze tej książki Ważny jest też, i to autorka również sama podnosi, rezonans z autorem. Watro więc poświęcić chwil e za zapoznanie się z książką i poczucie “czy ta pozycja to coś dla mnie”.

Książka jest zapisem osobistej drogi autorki, ale też prezentuje jej osobiste podejście do Reiki, podane są pewne metody i schematy, z którymi osobiście się nie spotkałem, być może wynika to z pewnych uwarunkowań innym obszarem kulturowym, niemniej jak też sama autorka pisze: ważne jest by nie zapominać, że w Reiki jest się tylko jej PRZEKAŹNIKIEM.

Książka podzielona jest w swojej strukturze na trzy części tak jak stopnie w Reiki i każdy odnosi się do jej historii przy przechodzeniu przez kolejne bramy.

Wydawnictwo Ars Scripti-2, 2006 rok, 228 stron.

Artur E. Powell – Ciało eteryczne, astralne, mentalne i przyczynowe

Artur E. Powell – seria Ciała człowieka.

Opisane w osobnych tomach ciało eteryczne, astralne, mentalne i przyczynowe.

Właściwie nie wiem dla czego dopiero teraz piszę o tej serii. Stanowi podstawę do jakichkolwiek rozważań o ludzkich strukturach energetycznych, książki te to kamienie węgielne wiedzy o energiach subtelnych i lektura niejako obowiązkowa dla każdej osoby chcącej zgłębić zagadnienia jej przepływów.

Artur Powell zebrał w całość prace teozofów i wydał jako jednolite opracowanie. Swoim dziełem wprowadził do szerszego obiegu szereg pojęć i definicji dotyczących procesów energetycznych definiujących byt człowieka i jego interakcje z otoczeniem. Seria omawia również procesy związane z wędrówką ludzkiej świadomości, dając podwaliny do prac między innymi Aleistera Crowley’a (Telema, Magia w teorii i praktyce), Roberta Monroe (Wędrówka dusz) czy też pozwalając lepiej docierać do człowieka zachodu przez OSHO (Siedem ciał człowieka).

Polecam ?

Cyndi Dale „BIBLIA energetycznej anatomii człowieka”

Fajna pozycja. Co prawda o Reiki tam prawie nic nie ma, za to jest dużo o energetycznej budowie człowieka. Bardzo dużo. I to z rysunkami.

Spora część poświęcona jest meridianom i systemowi czakr ze szczegółowym omówieniem każdej z nich. Sporo miejsca poświęcone jest refleksologii – stóp, rąk, twarzy.

Autorka prezentuje również inne systemy energetyczne , na przykład tybetański system 6 czakr, `system malajski czy nawet aztecki.

Dużo miejsca poświęcone jest również na omówienie różnych systemów opisujących zbiorniki energetyczne człowieka, a także różne praktyki energetyczne – akupunktura, bańki (tak!), jest część poświęcona gemmologii i mudrom.
Rysunki, rysunki, rysunki – są fantastyczne. Świetnie obrazują omawiany temat (jak to rysunki), ale tez pozwalają łatwo zrozumieć zależności pomiędzy różnymi centrami energetycznymi.

Polecam każdemu jako świetne kompendium wiedzy – w jednym tomie autorka zawarła bardzo dużą część wiedzy, niekiedy pobieżnie, czasem, jak w przypadku Reiki, tylko coś jest wspomniane, niemniej książka z założenia jest przekrojowa.

575 stron fajnie podanej wiedzy.

Lisa Campion „Duchowe Reiki”

TEŻ ODRADZAM!
Książka do dostania obecnie w księgarniach.

Jest to pozycja dziwna – jakby wykoślawiona. Pierwsze co zwróciło moją uwagę to lustrzane odbicie pierwszego znaku, czyli  znaku poznawanego na II stopniu Reiki. Nie sądziłem, że zobaczę jeszcze znak w tej formie, myślałem, że odszedł w niebyt wraz z czymś co nazywało się 2 stopniem specjalistycznym. W tej książce podawany jest jako znak podstawowy, jednak bez refleksji, że symbol w tej formie ma zabierać (wycofywać) energię. Pierwsza moja myśl, była, że to błąd przygotowania do druku , ale nie, znak drugi jest prawidłowy. Trzeci… trzeci natomiast jest przeciwnie wykoślawiony.

I taka jest cała ta książka – wykoślawiona. Jest jak przekaz przez głuchy telefon. Ktoś na początku coś powiedział, a potem przekaz co raz bardziej oddala się od źródła. Jest to dziwne o tyle, że autorka powołuje się w bibliografii na publikacje z lat 2006 – 2015, czyli z czasów, gdy naprawdę można wiele rzeczy szybko zweryfikować, choćby to jak wygląda prawidłowa pozycje znaków. Nie mówiąc już o tym, żeby sięgnąć do ich istoty, która w swojej prostocie porządkuje  grafikę znaków.

Treść książki jest taka sama, jak sprawa ze znakami. Nie wiadomo co jak i dlaczego. Książka pełna jest schematów, które są dziełem autorki lub powstały w jej linii przekazu, bez objaśnienia przyczyn takiego ich zastosowania.

Ciekawą stroną jest opisana praca z klientem/pacjentem przy robieniu zabiegów, strona praktyczna nawiązywani kontaktu i poszanowania intymności osoby, której robi się zabieg. Wyraźnie widać, że ta część jest mocną stroną autorki.

Sarah Parker Thomas „REIKI, skuteczne uzdrawianie energią”

ODRADZAM!
Piszę od razu, żeby nie było nieporozumień.

Książka kusi ładną okładką, kolory cudne, satynowy papier, punktowy lakier i… to wszystko.

Dawno nie miałem, w rękach tak „objechanej” książki. Pomieszanie z poplątaniem. Na początku niby w porządku, czuje się dość dużą powierzchowność, brak głębi, są pewne różnice w układach dłoni, ale przecież nie o to chodzi. Potem pojawiają się schematy działań, jednak ich zawartość merytoryczną podsumowałbym stwierdzeniem, że szkoda na to papieru. Jednak im dalej robi się co raz „ciekawiej”  szczególnie w sprawach dotyczących duchowości i doświadczeń mistycznych: przekaz na „przeciążenie empatią”.  ok., chodzi o zbyt duże jasnoczucie, brak nad tym kontroli i nie możność radzenia sobie z tym, no ale proszę… nazwanie tego stanu przeciążeniem empatią? Jak to brzmi, jakby samym tytułem programować czytelnika, że empatia to coś złego! Dalej jeszcze lepiej:   „na objawy wniebowstąpienia” (sic!). Z opisu wynika że chodzi o objawy oczyszczania z toksyn, czyli to co się czuje przy zbyt silnym detoksie (bule głowy,, mięśni, objawy grypopodobne itp. sprawy związane z uwalnianiem zgromadzonych toksyn do krwi), autorka określa „objawami wniebowstąpienia”.

Na koniec książka promuje używanie Reiki na sprawy magiczne, Tarota i na koniec najciekawsze – sprawy channelingowe, na przykład pismo automatyczne – czyli autorka namawia i zaleca użyczanie swojego ciała i wpuszczanie do niego bytów nie wiadomo skąd. Trochę tak jakby mówić: weź w barze pigułkę gwałtu, będzie fajnie. ZGROZA

Andrzej Bednarz “Życie z… Reiki”

Jedna z pierwszych książek jakie przeczytałem, wydana dość dawno, bo w 2000 roku.

Autor starał się w niej zawrzeć możliwie całą wiedzę o Reiki dotykają również obszarów, które traktowane były jako wrażliwe i to jest zarówno siła jak i słabość książki. W polemicznych fragmentach widać raczej wewnętrzny spór autora, jego drogę w odchodzeniu od schematów (sprawy dotyczące religii, zrozumienia przekazów biblijnych, itp.) Książka zatem może być dobrą pozycją dla osoby mającej pierwszy raz do czynienia z Reiki, szczególnie w obszarach dotyczących budowy energetycznej człowieka, energetycznego BHP, jednak w obszarach polemicznych należałoby zachować dystans i czytać dość krytycznie i z dystansem, jednak jako całość zdecydowanie polecam.

Andrzej Bednarz, „Życie z… Reiki”, 220 stron, wyd. Studio Astropsychologii, Białystok 2000 rok.

Wojciech Usarzewicz „Trzy Diamenty Reiki” Droga duchowej harmonii

Książka przeznaczona bardziej dla praktyków Reiki, napisana dla osób, które już znają podstawy, a chcą pogłębić swoją wiedzie. Zawiera omówienie trzech diamentów Reiki czyli zbiorników energetycznych, a także pięciu fundamentów: Reju (dostrojenie), pięć zasad dobrego życia, znaki, zabiegi i medytacje. W książce znajduje się też omówienie trzech stopni Reiki i zagadnień, które się na nich pojawiają do „przerobienia” przez praktyka.

Książka napisana dla osób, które pragną wniknąć w ducha Reiki, a właściwie pozwolić by duch Reiki wniknął w nie ;). Brak jest w niej schematów postępowań a akcent położony jest na czucie. Czyli tak jak napisane jest w podtytule: „Głębsze zrozumienie istoty praktyki Reiki poprzez integrację Diamentów ziemi, niebios i serca”.

Książka unikalna, praktycznie nie do dostania w wersji papierowej.

Wojciech Usarzewicz, „Trzy diamenty Reiki”, wyd. Reiu, 2015, 173 strony;

Wojciech Usarzewicz “Droga REIKI”

Jako pierwszą chciałbym przedstawić książkę, która była pierwsza i wywarła na mnie największy wpływ. Jest to  „Droga Reiki” autorstwa Wojciecha Usarzewicza.

Po jej przeczytaniu uświadomiłem sobie, że Reiki jest właśnie „tym czego szukam”. Książka dedykowana jest praktykom, który wchodzą na drogę Reiki i może być taktowana jako podręcznik. Zawiera historię metody (tak, można głębiej, ale dla początkującego praktyka tej historii i tak w książce jest bardzo dużo), nie znajdzie się w niej natomiast szczegółowych przepisów, choć oczywiście pozycje do auto zabiegu, zabiegu skróconego i pełnego są opisane, książka natomiast wprowadza w ducha Reiki i zachęca do własnych poszukiwań dając proste wskazówki. Omówione są sposoby pracy na stopniu pierwszym, jak i drugim. Pokazane są znaki i wyjaśnione ich znaczenie.

Książka przy okazji rozprawia się z pewnymi mitami, które w czasie, gdy się ukazała, były jeszcze obecne w przekazach niektórych nauczycieli.

Biały kruk, książka praktycznie nie do zdobycia w wersji papierowej.
Moim zdaniem obowiązkowa pozycja dla każdego praktyka Reki.

Wojciech Usarzewicz; „Droga Reiki. Teoria i praktyka, zastosowania, historia, znaki reiki, filozofia, porady praktyczne”; wyd. Ezokultus, 2012, 247 stron;

Maciek Kwaśniewski
501030410

www.studio-reiki.pl

Strona Studio Reiki na Facebooku