KSIĄŻKI – nie tylko o Reiki

Przez Maciek Kwaśniewski

Ponieważ na kursach czy warsztatach często pada pytanie o polecane książki, dla tego postanowiłem podzielić się z Wami swoimi odczuciami na temat książek tworząc mały cykl omówień.

Wojciech Usarzewicz “Droga REIKI”

Jako pierwszą chciałbym przedstawić książkę, która była pierwsza i wywarła na mnie największy wpływ. Jest to  „Droga Reiki” autorstwa Wojciecha Usarzewicza.

Po jej przeczytaniu uświadomiłem sobie, że Reiki jest właśnie „tym czego szukam”. Książka dedykowana jest praktykom, który wchodzą na drogę Reiki i może być taktowana jako podręcznik. Zawiera historię metody (tak, można głębiej, ale dla początkującego praktyka tej historii i tak w książce jest bardzo dużo), nie znajdzie się w niej natomiast szczegółowych przepisów, choć oczywiście pozycje do auto zabiegu, zabiegu skróconego i pełnego są opisane, książka natomiast wprowadza w ducha Reiki i zachęca do własnych poszukiwań dając proste wskazówki. Omówione są sposoby pracy na stopniu pierwszym, jak i drugim. Pokazane są znaki i wyjaśnione ich znaczenie.

Książka przy okazji rozprawia się z pewnymi mitami, które w czasie, gdy się ukazała, były jeszcze obecne w przekazach niektórych nauczycieli.

Biały kruk, książka praktycznie nie do zdobycia w wersji papierowej.
Moim zdaniem obowiązkowa pozycja dla każdego praktyka Reki.

Wojciech Usarzewicz; „Droga Reiki. Teoria i praktyka, zastosowania, historia, znaki reiki, filozofia, porady praktyczne”; wyd. Ezokultus, 2012, 247 stron;

Wojciech Usarzewicz „Trzy Diamenty Reiki” Droga duchowej harmonii

Książka przeznaczona bardziej dla praktyków Reiki, napisana dla osób, które już znają podstawy, a chcą pogłębić swoją wiedzie. Zawiera omówienie trzech diamentów Reiki czyli zbiorników energetycznych, a także pięciu fundamentów: Reju (dostrojenie), pięć zasad dobrego życia, znaki, zabiegi i medytacje. W książce znajduje się też omówienie trzech stopni Reiki i zagadnień, które się na nich pojawiają do „przerobienia” przez praktyka.

Książka napisana dla osób, które pragną wniknąć w ducha Reiki, a właściwie pozwolić by duch Reiki wniknął w nie ;). Brak jest w niej schematów postępowań a akcent położony jest na czucie. Czyli tak jak napisane jest w podtytule: „Głębsze zrozumienie istoty praktyki Reiki poprzez integrację Diamentów ziemi, niebios i serca”.

Książka unikalna, praktycznie nie do dostania w wersji papierowej.

Wojciech Usarzewicz, „Trzy diamenty Reiki”, wyd. Reiu, 2015, 173 strony;

Andrzej Bednarz “Życie z… Reiki”

Jedna z pierwszych książek jakie przeczytałem, wydana dość dawno, bo w 2000 roku.

Autor starał się w niej zawrzeć możliwie całą wiedzę o Reiki dotykają również obszarów, które traktowane były jako wrażliwe i to jest zarówno siła jak i słabość książki. W polemicznych fragmentach widać raczej wewnętrzny spór autora, jego drogę w odchodzeniu od schematów (sprawy dotyczące religii, zrozumienia przekazów biblijnych, itp.) Książka zatem może być dobrą pozycją dla osoby mającej pierwszy raz do czynienia z Reiki, szczególnie w obszarach dotyczących budowy energetycznej człowieka, energetycznego BHP, jednak w obszarach polemicznych należałoby zachować dystans i czytać dość krytycznie i z dystansem, jednak jako całość zdecydowanie polecam.

Andrzej Bednarz, „Życie z… Reiki”, 220 stron, wyd. Studio Astropsychologii, Białystok 2000 rok.

Dodaj komentarz