MULADHARA – Czakra podstawy korzenia

Przez Maciek Kwaśniewski

Czakra I

Żywioł: ziemia;
Umieszczenie: podstawa kręgosłupa, na powierzchni ciała: w kroku;
Kolor czerwony (alternatywnie żółty);
Związana z kamieniami: rubin, magnetyt, granat, heliotrop;
Zapach: cedr, goździk
Zmysł: węch
Wiek: życie płodowe i pierwszy rok życia

Domeną czakry jest prawo do tego żeby być i mieć;
Odpowiada za spokój, bezpieczeństwo, stabilizację
Domeną negatywną pierwszej czakry jest strach
Demonem pierwszej czakry jest poczucie bycia uwięzionym w ciele

Czakra podstawy to źródło siły dla wyższych czakr.

Czakra pierwsza odnosi się do ziemi, wszystkich stałych zjawisk, przejawia się w formie ostatecznej, namacalnej.

Zawiaduje dolną częścią tułowia oraz nogami, stopami, palcami u stóp, jelitem grubym i układem kostnym.

Stanowi oparcie, fundament dla wszystkich Twoich działań.

Wiele osób zainteresowanych rozwojem duchowym odwraca się od podstaw, od ziemi, ze względu na jej ciężkość, związanie z codziennością, materią i materializmem. Taka postawa powoduje oderwanie od ziemi, co w efekcie objawia się brakiem możliwości wcielenia w życie idei, przekształcenia myśli w rzeczywistość.

Materia, za którą odpowiada pierwsza czakra to budulec naszych ciał, bez materii umieramy, można zatem pokusić się o stwierdzenie, że negacja materii i związanych z nią potrzeb, wypieranie ich, to przedwczesna śmierć.

Celem pierwszej czakry jest budowanie fundamentów i ich umacnianie. Kiedy zagrożone jest przetrwanie rodzi się strach czyli przeciwieństwo poczucia bezpieczeństwa.

W opresyjnej kulturze, takiej która neguje cielesność, doświadczamy bólu, wypierając z kolei ból stajemy się co raz bardziej odcięci, nieugruntowani, bowiem żeby być ugruntowanym trzeba być w kontakcie z ciałem. To ciało zapewnia ten kontakt. Będąc odciętymi co raz mocniej postrzegamy Ziemie jako więzienie potęgując uczucie bólu.

Ziemskość, a więc cielesność, to też potrzeby rodzące się z ciała. Wypieranie ich może przejawić się jako odrzucanie ciała, a więc przedwczesna śmierć.

Uziemienie, ugruntowanie, to proces połączenia się z ziemią. Pozwala nam być tu i teraz. Pozwala też połączyć się z energią ziemi. Przez to połączenie nasze idee mogą się urzeczywistnić. Aby być ugruntowanym trzeba być w kontakcie ze swoim ciałem.

Ugruntowanie jest sposobem na rozładowanie napięcia. Przez kontakt z ziemią możemy oddać negatywne ładunki rodzące się w naszym ciele. Ugruntowanie przynosi zatem wyciszenie. Puszcza wtedy strach.

Działanie prawidłowe i zaburzenia

Osoby mające dobrze rozwinięta tę czakrę, odbierają życie jako coś miłego, przyjemnego, bezpiecznego, otrzymują to, czego potrzebują. Mają wysoki poziom witalności. Ludzie z zaburzeniami pierwszej czakry uważają, że życie na ziemi to koszmar, mają złą pracę, słabe zarobki, źle im się układa, nie dostają wiele, odczuwają bezsilność, niechęć do działania. Taki stan prowadzi do depresji, lęków, oderwania od rzeczywistości, do nadwrażliwości.

Choroby towarzyszące problemom z tym ośrodkiem, to hemoroidy, ogólne osłabienia organizmu, kłopoty z wydalaniem, problemy z prostatą u mężczyzn, niedokrwistość oraz inne związane z krwią i układem kostnym.

Osoba z nadmierną czakrą pierwszą ma tendencje do zbytniego materializmu, kultu pieniądza, bogactwa. Pojawi się sknerstwo. Osobę taką ciężko wzbudzić, zainteresować sprawami niematerialnymi. Osobie z nadaktywną czakrą podstawy często ciało przybiera na wadze, co powoduje, że pojawia się tendencja do przejadania, uzależnienia od jedzenia czy też zbieractwa, nadmiernego otaczania się przedmiotami. Ciało staje się ciężkie i ciężko jest nim poruszać. Nadmiar aktywności czakry pierwszej przejawia się też uporem i strachem przed zmianami.

Deficyt w czakrze podstawy to deficyt ziemi – słabe ugruntowanie, nadpobudliwość i niezdolność do skupienia się lub zatrzymania w miejscu. Ciało szczupłe, chce nieustannie być w ruchu, pojawia się brak poczucia bezpieczeństwa. Braki w czakrze pierwszej często kompensują nadmiary w czarkach wyższych – człowiek żyje w głowie, ucieka przed materią poprzez niezrównoważoną duchowość, unika aspektów cielesnych.

Jeśli znajdujesz u siebie problemy z czakrą podstawy zapraszam Cię na indywidualne sesje pracy z tą czakrą ?

Maciek
501030410
www.studio-reiki.pl – zabiegi i kursy

Dodaj komentarz