Czakra 4 – serca

Przez Maciek Kwaśniewski

ANAHATA – NIEWYDOBYTY / CZYSTY (IDEALNY)

Żywioł: powietrze;

Umieszczenie: mostek;

Kolor zielony (alternatywnie: szary);

Związana z kamieniami: szmaragd, turmalin, jadeit, kwarc różowy;

Zapach: lawenda, jaśmin, irys;

Metal: miedź;

Zmysł: dotyk;

Wiek: 3,5 – 7 lat;

Czakra zawiaduje: sercem, grasicą, płucami, ramionami i dłońmi.

Cel czakry: miłość, równowaga, przestrzeń;

Prawo: kochać i być kochanym

Domeną czakry jest równowaga.

Odpowiada za bezwarunkową miłość i akceptacje.

Domeną negatywną jest żal.

Demonem czwartej czakry jest  nachalność .

Czakra czwarta jest centrum, to w niej następuje połączenie ducha z materią, energii płynących z góry i z dołu. Stanowi centrum systemu czakr i reprezentuję równowagę, integrację różnych biegunów: umysłu i cała, aspektu męskiego i kobiecego, nieba i ziemi. Rezultatem tego połączenia jest radość i połączenie świata wewnętrznego z zewnętrznym.

Miłość

Serce jest ośrodkiem miłości, jednak miłość czakry serca jest inna od bardziej seksualnej i namiętnej miłości czakry drugiej. Miłość czakry serca jest niezależna od zewnętrznej stymulacji, ta miłość nie oczekuje niczego w zamian, nie jest warunkowana. Miłość ta to nie dążenie do połączenia, tak jak to ma miejsce w czakrze drugiej, ale zauważenie, że już jesteśmy połączeni. Jest to miłość trwała, wieczna i nieprzemijająca. Doświadcza się jej wewnętrznie jako pewien stan istnienia, który promieniuje na zewnątrz obdarzając wszystkie istoty w naszym otoczeniu miłością i współczuciem. Taka miłość może przejawić się jako głębokie poczucie spokoju.

Stan ten wynika z braku potrzeb. Walka czakry trzeciej zostaje zastąpiona przez akceptację. wynikającą z wewnętrznej harmonii, a akceptacja prowadzi do poczucia radości z miejsca w którym się jest.

Przestrzeń

Żywioł powietrza czakry serca symbolizuje przestrzeń, przestrzenność, której doświadczamy przez puszczenie wszystkiego. Puszczenie i stworzenie przestrzeni jest urzeczywistnieniem braku granic – nic nas nie ogranicza, mamy wszystko. 

Aby dość do przestrzeni serca musisz dać przestrzeń samemu sobie przede wszystkim przez samoakceptację.

Dobrze działająca czakra serca, odpowiednio naładowana i stabilna. Ma tak duży ładunek, że  promieniuje na zewnątrz ku innym. Jest jest kojąca, współczująca, podnosząca na duchu.

Dysfunkcje

Zbyt przeładowana może być współuzależniająca i nachalna. Ktoś, kto nie otrzymał wystarczająco dużo ciepła w młodości może wyrównywać to poprzez potrzebę bycia w centrum uwagi. oba taka może też stawiać też zbyt słabe granice w stosunku do innych. Przeładowanie w czakrze serca może również prowadzić do nadmiernego zajmowania się sprawami innych kosztem samych siebie, często takie pomaganie innym prowadzone jest niezależnie od tego czy inni tego chcą czy nie.

Niedobór w czakrze serca zamyka i izoluje od innych, prowadzi do krytykanctwa, zimności, osądzania siebie i innych. Granice stają się zbyt silne, czakra staje się zamknięta na miłość.

Choroby związane z czakrą serca dotyczą organów, którymi zawiaduje – serca, krążenia, grasicy, płuc, dłoni (na przykład zimne ręce).

Aby czakra optymalnie działała potrzebna jest równowaga w ciągłym braniu i dawaniu. Jest to nieustającą wzajemnością miłości.

Jeśli znajdujesz u siebie problemy z czakrą serca zapraszam Cię na indywidualne sesje pracy z tym obszarem ?

Dodaj komentarz