Czakra 3 – splotu słonecznego

Przez Maciek Kwaśniewski

MANIPURA – LŚNIĄCY KLEJNOT

Żywioł: ogień;

Umieszczenie: pomiędzy pępkiem a mostkiem;

Kolor żółty (alternatywnie: czerwony);

Związana z kamieniami: bursztynem, topazem, malachitem, kalcytem, żółtym cytrynem, włosami Wenus;

Zapach (kadzidła): sandałowiec, krew smoka, szafran, piżmo, cynamon, imbir;

Zmysł: wzrok;

Wiek: 18 miesięcy do 3,5 roku;

Czakra zawiaduje: trzustką, nadnerczami, systemem trawiennym.

Cel czakry: przemiana;

Domeną czakry jest wola – ja mogę.

Odpowiada za przetworzenie iskry chęci w moc działania.

Domeną negatywną trzeciej czakry jest gniew.

Demonem drugiej czakry jest wstyd.

Iskra entuzjazmu rozpala moc i wolę czyli prowadzi do aktywności, do działania.

Aktywność to zmiana.

Manipura transformuje pasywne żywioły czakr niższych: ziemię i wodę w aktywny ogień, w energię i moc. Ogień tworzy chęć, wolę, a wola sprawia, że wyzwalamy się ze starych nawyków i podążamy nowymi ścieżkami. Zatem podstawowym zadaniem tej czakry jest przezwyciężenie bezwładu. Aby to się stało potrzeba użyć mocy, której źródłem jest połączenie ciała i umysłu. W ten sposób jesteśmy w stanie wprowadzić w życie zmiany.

Pobudzenie czakry trzeciej zdenerwowaniem prowadzi do wyzwolenia energii do góry, jeśli jesteśmy dobrze ugruntowani to możemy sprowadzić energię w dół. Ta spływając zasili nas i da uczucie ekscytacji zamiast pierwotnego zdenerwowania.

Ogień związany jest z przemianą, dla tego z czakrą trzecią związany jest metabolizm – przemiana materii. W metabolizmie i spalaniu kluczowy jest element powietrza, a więc oddech. Jeśli nasze oddychanie jest utrudnione metabolizm nie przebiega wzorcowo. Używając czakry trzeciej bez wsparcia czakrą czwartą (sercem, powietrzem) pozwalamy na ucisk i robimy sobie krzywdę.

Jeśli nie kochamy siebie nie ma w nas miejsca na oddech, nie ma miejsca na poszukiwania, błędy, nie ma tez miejsca na ogień. Gdy blokujemy własną moc, a więc nie pozawalamy na przemiany, stajemy się zimni i pasywni. Sprawiamy wrażenie wycofanych, niedostępnych. Wycofanie i samokontrola zabiera dużo energii, czujemy się wyczerpani i pozbawieni entuzjazmu.

To co nas w tym blokuje to wstyd, demon trzeciej czakry. Wstyd blokuje działanie, wstydzimy się działać, bo lękamy się osądu. Osąd powoduje wstyd, a więc poczucie, że nasze działanie nie jest wystarczająco dobre. Przez wstyd nasza energia zostaje zablokowana i bardzo trudno potem uzyskać do niej dostęp.

Problemy trzeciej czakry

Słaba czakra splotu to przede wszystkim podatność na wpływy, brak asertywności, niemoc, niechęć do jakiejkolwiek konfrontacji.

Choroby towarzyszące zaburzeniom tej czakry to problemy żołądkowe, nadkwasota, niedokwasota, kamienie żółciowe, problemy z wątrobą, cukrzyca, żółtaczka, problemy jelita cienkiego.

Osoby z przeładowaną czakrą splotu mogą być agresywne, wybuchowe, dążyć do celu „po trupach”, bywa że nie wychodzą z pracy, często wybierają rozwiązania siłowe.

Czakra trzecia odpowiada za szacunek wobec samych siebie – jest to źródło naszej siły woli. Ogień, a więc przemiana, działanie, który kierunkujemy tak jak chcemy jest emanacją naszej wolnej woli. Wola jest połączeniem energii, a więc ciała z intencją, a więc myślą. W czakrze czwartej zatem materializują się nasze idee, stają się rzeczywistością.

Jeśli znajdujesz u siebie problemy z czakrą splotu słonecznego zapraszam Cię na indywidualne sesje pracy z tą czakrą ?

Dodaj komentarz