Czakra 5 –gardła

Przez Maciek Kwaśniewski

VISUDDHA – OCZYSZCZENIE

Żywioł: dźwięk, eter;

Umieszczenie: gardło;

Kolor: jasnoniebieski / błękit;

Związana z kamieniami: Lapis Lazuli, turkus, akwamaryn;

Zapach: szałwia, eukaliptus;

Zmysł: słuch;

Wiek: 7 – 12 lat;

Czakra zawiaduje: szyja, ramiona, szczęka, tarczyca, tchawica, oskrzela, migdałki i struny głosowe;

Cel czakry: mówić i być słyszanym.

Domeną czakry jest autoekspresja

Odpowiada za prawdomówność i kreatywność.

Demonem piątej czakry jest kłamstwo.

Czakra gardła łączy energetycznie głowę z resztą ciała. Znajduje się w najcieńszym miejscu ciała, przez co doświadcza dużej intensywności energii płynących pomiędzy ciałem (sercem!)  a głową.

Eteryczna czakra gardła to żywioł dźwięku niesiony przez powietrze wraz z naszym oddechem. Usta, którymi kierują myśli i nasza wola nadają oddechowi kształt formując go w słowa.

Nasze ciało to instrument, który wibruje tym z czym się zetknie. Kiedy świadomość odbiera impulsy wibracji to pojawia się komunikacja. Nasze ciało wibrując stwarza nasz świat, a kreacja duszy to głos głowy głoszący prawdę serca.

Wibracja naszego ciała, tak jak instrumentu, emanuje do przestrzeni wokół, miesza się z polami i wibracjami innych ludzi oraz z polem wibracji naszego otoczenia. Stajemy się w ten sposób częścią pola ogólnego z kolei a pole ogólne wnika w nas. Aura cały czas wibruje oddając to co ma w sobie – tworzy się pole, które można odczuć.

Hałas, uciążliwe dźwięki wybijają nas z czucia własnego rezonansu, do tego potrzebujemy ciszy (lub wibracji zgodnej z nami), aby dobrze się czuć.

Celem piątej czakry jest odnalezienie w sobie naszego własnego, wewnętrznego rezonansu. Dzięki niemu możemy żyć w harmonii z innymi, mówić własną prawdę.

Żywiołem czakry gardła jest dźwięk, a odpowiada ona za komunikację: słuchanie, naukę, kreatywność i autoekspresje. Kiedy komunikujemy sprawiamy, że nasz oddech zamienia się w słowa, które mają określone znaczenie, mówiąc łączymy naszą świadomość ze świadomością innej osoby.

Jeśli cokolwiek wstrzymujemy zamiast powiedzieć drugiej osobie tworzymy dystans. Blokowanie, wstrzymywanie prawdy może prowadzić wręcz do problemów zdrowotnych.

Celem piątej czakry jest harmonia z naszą prawdą – odnalezienie jej, mówienie o niej i życie zgodnie z tą prawdą.

Jeśli z jakiś przyczyn ciało blokuje wypowiadanie prawdy, to głos staje się cichy, jesteśmy niesłyszani, w naszym głosie brak jest ładunku.

Powierzchowne konwersacje nie prowadzą do wydostania się tego co w nas siedzi, stanowią pozór, są bezpieczne i dają iluzje komunikacji.

Wypowiedzenie prawdy uwalnia napięcie z ciała, może to prowadzić wręcz do mocnej ekspresji, która może być odebrana jako zbyt intensywna, niezręczna czy wręcz przekraczająca.

Problemy z czakrą gardła

Jej przeładowanie może objawiać się słowotokiem, nadmiernym gadulstwem, gadaniem „po próżnicy” i nadmiernym przywiązaniem do rutyny i planu.

Jeżeli cierpimy na brak kreatywności, czujemy się wypaleni, mamy problemy z nagromadzeniem żalu do innych i do siebie to możemy być pewni że nasza czakra gardła nie funkcjonuje najlepiej.

Brak energii na tej czakrze sprawi że będziemy niekomunikatywni, pozbawieni kreatywności.

Chorobowo zaburzenia energetyczne w tym rejonie objawią się chrypką, kłopotami z głosem i strunami głosowymi, jąkaniem, problemami z tarczycą, układem oddechowym, oraz problemami ze szczęką.

Oczyszczając i uwalniając wszystko co blokuje czakre gardła zaczynamy jasno komunikować naszą prawdę, oczyszczamy jej subtelne wibracje i możemy dochodzić do własnej prawdy na coraz bardziej głębokich poziomach. Przyjmując naszą prawdę zaczynamy także widzieć głębiej znaczy to, że przechodzimy do następnej czakry.

Jeśli znajdujesz u siebie problemy z czakrą gardła zapraszam Cię na indywidualne sesje pracy z tym obszarem ?

Dodaj komentarz